Úvěrové registry

Tomáš Uher - Půjčky - Úvěrové registry

Donedávna se jednotlivé registry podstatně lišily obsahem informací. SOLUS totiž neobsahoval tzv. pozitivní informace, tedy údaje o řádném splácení v minulosti. To se ale změnilo a bankovní i nebankovní společnosti ve všech registrech nyní naleznou i to, jaké máte s úvěry zkušenosti a jaké zkušenosti s vámi mají banky. Registry pak obsahují také data o výši vašich současných úvěrů.

Zmínka o minulosti napovídá, že registry neevidují jenom vaše současné prohřešky. Hlídají vás několik let nazpět. Navíc, ačkoliv má být tři roky po napravení případný prohřešek vymazán, praktické zkušenosti hovoří spíš tak, že pokud banka zjistí při dotazu do registrů delikvenci, údaje vám mohou škodit i po delší dobu kvůli uchování zamítnuté žádosti v systému.

Nezapomínejte také, že úvěrovou stopku vám mohou vystavit nejenom nesplácené půjčky. Konkrétně SOLUS obsahuje data od mnoha dalších společností – od pojišťoven, telefonních operátorů nebo energetických společností. Ohrozit vaši pověst proto může i nezaplacená faktura za měsíční paušál.

U registrů si pamatujte také to, že pokud si o vás chce někdo zjistit informace, musíte o tom vědět. Vědomý souhlas dáváte svým podpisem. Nicméně to neznamená, že byste měli právo volby. Pokud se rozhodnete souhlas nepodepsat, úvěr u solidní společnosti nedostanete.

Přezato z magazínu dTest 12/2013.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *