26. 10. 2021
Ve velkých městech se snižovaly ceny nájmů během koronavirové pandemie. Proto se nyní očekává zvýšení cen nájemného v souvislosti s obnovením turismu. Do cen nájemného by se postupně mohlo promítnout i zdanění krátkodobých pronájmů.
Ve velkých městech pronájmy zdraží
Ceny pronájmů se během pandemie koronaviru mírně snížily, nejvíce to bylo patrné v Praze a Brně. Ve městech chyběli studenti, zahraniční i tuzemští turisté. Zejména ti využívali řadu bytů pro dočasné ubytování během dovolené.
Byty vyčleněné pro krátkodobé pronájmy zely prázdnotou, jejich majitelé začali hledat dlouhodobé nájemníky a tomu přizpůsobili cenu pronájmu. S oživením turismu ale přichází ke slovu opětovné zvýšení cen nájmu. V Praze a Brně předpokládají analytici navýšení nájemného o 10 až 20 %.
Zvýšení nájmu se odrazí na cenách nemovitostí
Nemovitosti určené k prodeji zvýšily ceny o stovky tisíc, někde dokonce o miliony. Vyšší nájemné bude znamenat větší touhu po vlastním bydlení. Zvýšení poptávky po vlastním bydlení logicky vyústí ve vyšší ceny nemovitostí. A vyšší cena pořizované nemovitosti zase zdraží nájemné u těch bytů, které majitelé pořizují jako investiční nemovitosti.
Krátkodobý pronájem může podražit
Výrok městského soudu v Praze může do budoucna ohrozit platformy nabízející dočasné ubytování. Z rozhodnutí soudu vyplývá, že krátkodobý pronájem je podnikatelskou činností a pronajímatel má daňovou povinnost stejně jako povinnost platit sociální a zdravotní pojištění. Krátkodobý pronájem by tím spadal pod ubytovací služby a v případě, že by příjmy přesáhly jeden milion korun ročně, je pronajímatel plátcem DPH a z příjmů odvádí ještě 10 % na DPH.
ČNB se chystá přibrzdit růst cen nemovitostí
Růst cen nemovitostí chce přibrzdit Česká národní banka. Ta přistoupila ke zvýšení úrokových sazeb. Na zvýšení reagovaly komerční banky a úrokové sazby u hypotečních úvěrů vzrostly.
Dražší hypoteční úvěry by měly v budoucnu snížit poptávku po nemovitostech.
Do objemu poskytovaných hypotečních úvěrů by mohla vstoupit i určitá doporučení pro posuzování bonity žadatelů, které ČNB předává komerčním bankám. V minulosti například stanovila pravidlo (později bylo zrušeno) pro maximální výši úvěru a maximální výši splátky v poměru k příjmům žadatele.
Autor: Tomáš Uher
V realitách se pohybuji od roku 2010 a osobně jsem realizoval více než 200 převodů nemovitostí a zpracoval přes 130 odhadů.
Vždy se snažím najít pro klienty nejvýhodnější řešení v aktuální situaci, za což mne doporučují dále. Neváhejte mne kontaktovat a přesvědčte se sami. Káva je samozřejmě na mě.