Daň při převodu nemovitosti

Tomáš Uher - Daně - Daň při převodu nemovitosti

Změna v plátci daně z nabytí nemovitostí bude účinná již od 1. 11. 2016!

Dosud platilo, že se kupující a prodávající mezi sebou mohli dohodnout, kdo ponese daňové břemeno a bylo zcela obvyklé, že daň platil prodávající. Nově je dle zákona poplatníkem daně vždy kupující.

Rozhodným datem pro to, zda se úhrada daně řídí novým zákonem nebo tím starým, je datum právních účinků vkladu vlastnického práva (kupní smlouvy), tzn. datum podání návrhu na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. Pokud bude návrh do katastru podán před účinností zákona, pak se úhrada daně bude řídit starými pravidly, pokud bude návrh podán po tomto datu, pak se úhrada daně bude řídit pravidly novými.

Pro správné nastavení parametrů úvěrové a kupní smlouvy je tedy nezbytné si s kupujícím, prodávajícím a financující bankou zavčas ujasnit reálný termín podání kupní smlouvy do katastru nemovitostí. Změna plátce daně v praxi znamená, že tato daň už nemůže být součástí kupní ceny uvedené v kupní smlouvě. Vzhledem k dnešní situaci na realitním trhu, kdy ve většině měst převyšuje poptávka po kvalitním bydlení nabídku, toto opatření může způsobit, že prodávající při více zájemcích dnes inzerovanou kupní cenu o částku daně nesníží.

Kupující  bude moci po účinnosti nového zákona zaplatit daň z hypotečního úvěru. Zpravidla se o ni ale nenavýší zástavní hodnota kupované nemovitosti, ze které banky mimo jiné počítají i dostupnou výši hypotéky.

Při prvním úplatném převodu, alias prodeji, se daň z nabytí nemovitých věcí zpravidla neplatí, takže většiny bytů z developerských projektů se daň netýká.

Je tedy třeba zvýšené opatrnosti především u koupí „starších“ nemovitostí a stavebních pozemků!

Detailní informace a postupy dají hypoteční banky k dispozici během následujících 2 měsíců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *