Chcete svou nemovitost prodávat nebo prodat?

Tomáš Uher - Oceňování nemovitostí - Chcete svou nemovitost prodávat nebo prodat?
Chcete svou nemovitst prodávat nebo prodat
Nastavení správné prodejní ceny je klíčové

Správné nastavení ceny prodávané nemovitosti bývá mnohdy klíčovým prvkem pro úspěšnou realizaci prodeje. Příliš vysoká může odradit možné zájemce. Příliš nízká zase nevyužívá plného potenciálu prodávané nemovitosti a někdy v hlavách kupujících evokuje i myšlenku, že v tom musí být nějaký háček.

Chystáte se prodat nebo pronajmout?  A neděláte nevědomky některou z následujících chyb?

4 nejčastější chyby při stanovení ceny nemovitosti

CHYBA 1 – Porovnávání inzerátů na realitních portálech

Někdy se majitelé snaží ocenit svou nemovitost porovnáváním inzerátů na realitních serverech. Tato metoda odhadu může vést k velmi nepřesným závěrům. Mnoho inzerátů na internetu vyjadřuje spíše zbožné přání prodávajících, než reálnou tržní cenu. Nabídkové ceny nemovitostí se mohou lišit od skutečných prodejů i o desítky procent.

CHYBA 2 – Nerozvážné používání cenových map

Cenové mapy mohou být jednoduchým odrazovým můstkem ke stanovení ceny. Cenové mapy vyjadřují cenový průměr v dané lokalitě. A v tom je jejich problém při stanovování tržní ceny. Vůbec nezohledňují technický stav nemovitosti (bytu a budovy samotné), orientace oken, dispozice místností, podlaží, výtahu, sociální zázemí v okolí, dopravní dostupnost atd. Tedy velké množství detailů, které mohou mít na cenu zásadní vliv. Tržní cena u dvou bytů v jedné ulici se může lišit klidně o desítky procent.

CHYBA 3 – Metoda sčítání dosavadních nákladů

Prodávající si spočítá, kolik do nemovitosti investoval (např. cena pořízení, rekonstrukce, náklady na hypotéku, samotné zhodnocení v čase atd.) a na základě toho stanoví cenu. Bohužel to v praxi ne vždy funguje.

Náklady, které jste do nemovitosti investovali, potenciální kupce vůbec nezajímají. To, co potenciální kupce zajímá, je pouze užitná hodnota (je naprosto individuální) poměřovaná k požadované ceně nemovitosti. A podle užitné hodnoty kupující porovnávají konkurenční nabídky.

CHYBA 4 – Potřeba prodávajícího

Prodávající stanovuje cenu na základě vlastní potřeby. Řekněme, že se rozvádí a chce z prodeje stávajícího čtyřpokojového bytu koupit dva dvoupokojové byty. Cena je stanovena s ohledem na cenu koupě dvou bytů. Je potřeba si uvědomit, že důvody prodeje a potřeba prodávajícího je kupujícímu zcela lhostejná. Jak již bylo řečeno výše, jediné co kupujícího zajímá, je pouze užitná hodnota poměřovaná ke kupní ceně.

Odhad nemovitosti ZDARMA

Uvažujete o prodeji nemovitosti a rádi byste věděli, jaká je její tržní cena? Klikněte na žluté tlačítko na této stránce dole, vyplňte svoje kontaktní údaje a získejte ocenění vaší nemovitosti zdarma.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *