AKTUÁLNĚ – daň z nabytí nemovitých věcí

Tomáš Uher - Daně - AKTUÁLNĚ – daň z nabytí nemovitých věcí
Tomáš Uher
Bude opravdu zrušena?

V neděli 29.3.2020 v Partii televize Prima ministryně financí Alena Schillerová (ANO) představila svůj záměr zrušit čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti. To vzbudilo velký ohlas mezi lidmi, kteří uvažují o nákupu nemovitosti. Lidé se ptají, zda a kdy k tomu dojde.

Zmíněný záměr zrušení daně z nabytí nemovitosti zajímá hlavně kupující, kteří mají před podpisem kupní smlouvy. Mají snahu podpis smlouvy odložit, aby se vyhnuli povinnosti této daně. Přece jen 4% jsou desítky nebo stovky tisíc korun (40 tisíc z každého milionu pořizovací ceny nemovitosti), které může kupující ušetřit, pokud se povinnosti platby této daně vyhne.

Co je to daň z nabytí nemovitosti?

Nehledě na název této daně či její zařazení z pohledu FÚ se jedná o daň z převodu nemovitosti. Dříve ji platil prodávající, aktuálně ji hradí kupující. Její výše je 4 % z kupní nebo z odhadní ceny nemovitosti, podle toho, která částka je vyšší.

Daň z nabytí se neplatí, jde-li o nákup nemovitosti:

  • u novostavby do 5 let od ukončení,
  • u prvního úplatného nabytí bytu nebo rodinného domu,
  • při převodu z družstevního vlastnictví
  • a při neúplatném převodu (dědictví, darování).

Je daň z nabytí nemovitosti zrušena?

Často dotaz začíná konstatováním „Slyšel jsem, že je zrušena daň z pořizované nemovitosti“. Jak to tedy vlastně je?

Daň z nabytí nemovitosti zrušena zatím není. Projednání návrhu ministerstva financí vládou bylo dlouho oddalováno, údajně kvůli potřebě řešit důležitější úkoly. Nakonec se k návrhu vyjádřil 20.4.2020 poradní orgán vlády NERV a nyní se čeká na projednání v rámci koalice.

Poslední stanovisko MFČR k tématu k přečtení přímo na webu finanční správy.

„Mám v úmyslu jednu daňovou změnu, která by mohla trochu pomoci lidem s pořizováním bydlení. Možná by teď mohly trochu klesnout ceny bytů a je tak ideální doba rozpohybovat trh s nemovitostmi,“ uvedla Schillerová svou představu v pořadu Partie televize Prima.

Bohužel od původního prohlášení uplynulo už mnoho dní, a namísto oživení trhu s nemovitostmi, v něm nyní panuje jen velká nejistota. A paní ministryně financí nadále mlží svými statusy a informacemi, které komunikuje poslední dva týdny na přímo položené dotazy z řad realitních zprostředkovatelů, kteří jí zároveň tlumočí složité životní situace svých klientů, do kterých se dostali díky jejím unáhleným výrokům.

Jaká je tedy šance, že bude zrušena?

Po velkém mediálním humbuku se předpokládalo, že vzhledem k aktuální situaci, návrh brzy projde, protože je pro tuto změnu hned několik důvodů.

Pandemie koronaviru poslala ekonomiku ve světě i v České republice do recese. Od politiků se očekává, že budou dělat patřičné kroky k oživení ekonomiky. K čemu nebyla dříve vůle.

„Budu navrhovat zrušení daně z nabytí nemovitostí. Musím říct, že mi nikdy nedávala smysl,“ dodala s tím, že pro rozpočet by to znamenalo výpadek ve výši zhruba 13 až 14 miliard ročně. „Kdy jindy, když ne teď,“ uvedla Schillerová svou představu v pořadu Partie televize Prima.

Mezi odborníky je tato daň dlouhodobě kritizována. Loni navrhoval zrušení daně z nabytí nemovitosti Senát, ten byl ovšem následně poslanci přehlasován.

„Od výběru této daně by se mělo jednoznačně upustit,“ řekl například už loni předseda senátního hospodářského výboru Vladislav Vilímec (ODS).

„Daň z nabytí nemovitosti jsme jako opozice chtěli opakovaně zrušit a vždy nám to vládní poslanci hodili na hlavu. Teď s tím přichází A. Schillerová sama. No konečně. Ale uvěřím, až uvidím. Dokud není v politice hotové všechno, není hotové nic.“, uvedl na Twitteru poslanec Dominik Fery

Na zrušení daně z nabytí nemovitosti se musí nejdříve shodnout vláda. Pokud se tak stane, tak vzhledem k tomu, že se opozice snažila zrušení této daně prosadit už loni (ANO, KSČM a ČSSD hlasovali proti zrušení) neměla by v parlamentu narazit na odpor.

Otázkou je, jestli se nakonec sněmovna k projednání návrhu nedostane až v době po nouzovém stavu, a opozice nebude opět přehlasována. Tak uvidíme.

Bude to mít vliv na cenu nemovitostí?

To je další z otázek, na kterou se klienti a známí realitních zprostředkovatelů ptají. Pojďme se tedy na vliv zrušení daně z nabytí nemovitosti podívat blíže.

Zrušení daně z nabytí nemovitosti by mohlo vést k oživení poptávky. Tato daň prodražuje koupi nemovitosti o 4%. Čistě matematicky by tedy její zrušení vedlo k snížení nákladů na pořízení o 4%. Samozřejmě by odpadly i drobné náklady (např. znalecký posudek) a pracnost v souvislosti s podáním daňového přiznání.

Další dopad by to mohlo mít i na dostupnost hypoték. Vzhledem ke stupňujícím se požadavkům na bonitu klienta to znamená mít další 4% na daň z vlastních zdrojů. Zjednodušeně řečeno, na daň z nabytí nemovitosti vám banka jen tak nepůjčí.

Vzhledem k nouzovému stavu, více jak měsíčnímu omezení volného pohybu osob a nastupující celosvětové recesi se dá s velkou pravděpodobností předpokládat, že ceny nemovitostí budou klesat. A v některých segmentech poptávky z důvodu přijatých opatření už i klesají. Pokud by přišlo zrušení této daně rychle, mohl se pokles cen na nějaký čas přibrzdit. Z dlouhodobého hlediska to ale na ceny nemovitostí bude mít vliv minimální. Rozhodující vliv bude mít důvěra lidí v ekonomiku, zaměstnanost, stabilita příjmů, postoj bank apod.

Jak to ale ovlivní chuť nakupovat dnes?

V předchozím odstavci jsem psal, že by zrušení daně z nabytí mohlo vést k oživení poptávky. Myslel jsem tím oživení poptávky těsně po zrušení daně. Naopak očekávání tohoto zrušení daňové povinnosti vede k odložení poptávky, což zcela odporuje původnímu záměru paní ministryně.

“Zákon navrhnu s retrospektivní účinností od 30. března 2020. V případě schválení zákona, kdo podá žádost na katastr či podepíše kupní smlouvu v pondělí, nebude již nabývací daň platit. Předejdeme tím riziku zamrznutí trhu s nemovitostmi z důvodu spekulativních pozdržení nákupů.”, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová.

Těžko říct, zda retroaktivní účinnost nastane a zda je vůbec možná. Pevně doufám, že si paní ministryně právní možnosti retroaktivity před výše uvedeným prohlášením ověřila. Nicméně dokud nebude návrh vlády schválen a nebudeme znát přesné znění, nelze se na zpětnou platnost k 30.3.2020 spolehnout.

Lidé už nyní spekulují na zrušení daňové povinnosti a je pravděpodobné, že budou i nadále vyčkávat. To do jisté míry to vede k tomu, že lidé nákup odkládají, aby ušetřili na dani.

Mám podat DP a platit daň nebo ne?

A napjatí jsou i ti, kteří nemovitost letos koupili, daňová povinnost jim vznikla, mají lhůtu v období od 31.3 do 31.7.2020 a oni nevědí, bude-li se jich retroaktivní nabytí účinnosti týkat nebo ne. Mnozí již daň nebo zálohu na tuto daň finanční správě poslali, a nyní neví, zdali se jim peníze vrátí a případně kdy. Ti kteří dosud daň neuhradili, mají oproti těm akčnějším drobnou výhodu v podobě odkladu termínu na podání přiznání do 31.7.2020 a zaplacení daně do 31.8.2020. Snad bude tedy alespoň do prázdnin jasno.

A co zmiňované zrušení daňových odpočtů?

V původním prohlášení ministryně financí Alena Schillerová zároveň uvedla, že kromě plánu zrušení daně z nabytí nemovitosti bude také navrhovat zrušení daňových odpočtů u hypotečních úvěrů.

„Se zrušením nabývací daně navrhujeme pro všechny NOVĚ UZAVŘENÉ hypotéky zrušit i daňové uplatnění odpočtů. Kupujícím tak zůstane více peněz než předtím a budou je mít hned, ne až za dvacet let po splacení hypotéky. Ostatní necháme odpočty uplatňovat dál. Nikdo nepřijde zkrátka“ uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schindlerová.

Tak jen doufejme, že se to bude případně týkat opravdu jen nově uzavřených hypoték. Zrušení daňového odpočtu i pro stávající vlastníky, kteří koupili nemovitost na hypotéku, by pro ně byla dost špatná zpráva. Nyní si každý rok mohli nárokovat daňový odpočet, mnohdy i v řádu desítek tisíc korun. O tuto úsporu na daních by tedy přišli. Na opakované dotazy jak to bude při refinancování, jsme nikdo dosud od MFČR nedostali relevantní odpověď.

Závěrem

Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí je mimojiné podmíněno prodloužením doby vlastnění nemovitosti pro osvobození od daně z příjmů ze současných 5 na 15 let. Toto téma je zatím v relativní tichosti, proto se na něj podíváme někdy příště, až bude (bude-li vůbec) vláda zrušení daně konečně projednávat.

Ať již bude tato daň zrušena nebo ne, stát o “svoje” peníze nepřijde – jen se maximálně změní kapsy, ze kterých se budou vybírat.

Případné komentáře k článku prosím na fcb. Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *